Totalt antal verbformer: 115
|
Imperativ och particip
|
|
Gerundio
|
laxando |
|
Gerundio
|
laxado |
|
Typ
|
yo |
tú |
él/ella/usted |
nosotros/-as |
vosotros/-as |
ellos/-as |
| Presente |
laxo
|
laxas
|
laxa
|
laxamos
|
laxáis
|
laxan
|
| Imperfecto |
laxaba
|
laxabas
|
laxaba
|
laxábamos
|
laxabais
|
laxaban
|
| Indefinido |
laxé
|
laxaste
|
laxó
|
laxamos
|
laxasteis
|
laxaron
|
| Futuro I |
laxaré
|
laxarás
|
laxará
|
laxaremos
|
laxaréis
|
laxarán
|
| Condicional |
laxaría
|
laxarías
|
laxaría
|
laxaríamos
|
laxaríais
|
laxarían
|
| Subjuntivo |
laxe
|
laxes
|
laxe
|
laxemos
|
laxéis
|
laxen
|
| Subjuntivo Pretérito imperfecto I |
laxara
|
laxaras
|
laxara
|
laxáramos
|
laxarais
|
laxaran
|
| Subjuntivo Pretérito imperfecto II |
laxase
|
laxases
|
laxase
|
laxásemos
|
laxaseis
|
laxasen
|
| Subjuntivo Futuro |
laxare
|
laxares
|
laxare
|
laxáremos
|
laxareis
|
laxaren
|
| Pretérito Compuesto |
he laxado
|
has laxado
|
ha laxado
|
hemos laxado
|
habéis laxado
|
han laxado
|
| Pluscuamperfecto |
había laxado
|
habías laxado
|
había laxado
|
habíamos laxado
|
habíais laxado
|
habían laxado
|
| Pretérito anterior |
hube laxado
|
hubiste laxado
|
hubo laxado
|
hubimos laxado
|
hubisteis laxado
|
hubieron laxado
|
| Condicional perfecto |
habría laxado
|
habrías laxado
|
habría laxado
|
habríamos laxado
|
habríais laxado
|
habrían laxado
|
| Perfecto de subjuntivo |
haya laxado
|
hayas laxado
|
haya laxado
|
hayamos laxado
|
hayáis laxado
|
hayan laxado
|
| Pluscuamperfecto de subjuntivo I |
hubiera laxado
|
hubieras laxado
|
hubiera laxado
|
hubiéramos laxado
|
hubierais laxado
|
hubieran laxado
|
| Pluscuamperfecto de subjuntivo II |
hubiese laxado
|
hubieses laxado
|
hubiese laxado
|
hubiésemos laxado
|
hubieseis laxado
|
hubiesen laxado
|
| Futuro perfecto de subjuntivo |
hubiere laxado
|
hubieres laxado
|
hubiere laxado
|
hubiéremos laxado
|
hubiereis laxado
|
hubieren laxado
|
| Imperativo presente |
- |
laxa
|
laxe
|
laxemos
|
laxad
|
laxen
|
| Futuro Perfecto |
habré laxado
|
habrás laxado
|
habrá laxado
|
habremos laxado
|
habréis laxado
|
habrán laxado
|
Böjda verb före och efter laxar